مخلوط کن ها که به عنوان آبمیوه گیر نیز شناخته می شوند، ابزاری هستند که برخی غذاها را به حالت پوره یا مایع درمی آورند.

بلندرها با یک پارچ بزرگ بر روی پایه موتورالکتریکی دارای تیغه های چرخنده ای هستند که می توانند مواد را به مایع تبدیل کنند.

قدرت برخی از این تیغه ها به قدری است که می توانند یخ را خرد کرده و مایعی یخمکی درست کنند که برای تهیه اسموتی ها بسیار مناسب هستند.

مواردی که باید در انتخاب مخلوط کن مد نظر داشته باشید :

مخلوط کن ها انواع مختلفی دارند، بنابراین قبل از خرید بایستی ویژگی های مختلف آنها را بررسی کنید. برخی از آن ها برای تهیه سوپ های غلیظ ساخته شدند و برخی دیگر برای تهیه اسموتی ها، برخی از آن ها پارچ کوچک و ظرفیت اندکی دارند در حالیکه برخی دیگر می توانند یک لشکری را سیراب کنند. با توجه به این عوامل، ممکن است یک مخلوط کن مناسب نیاز شما باشد یا نه.

مکان استفاده

نوع مخلوط کنی که انتخاب می کنید، ارتباط مستقیمی با مکان و محیطی دارد که قصد دارید از آن استفاده کنید. به عنوان مثال، مخلوط کنی که برای تهیه مداوم اسموتی در طول روز استفاده می شود با مخلوط کنی که با آن گهگاه چند کوکتل آماده می کنید متفاوت است.

پیش از همه کسب و کار خودتان را مد نظر قرار بدهید. برای تهیه چه غذاهایی از مخلوط کن استفاده خواهید کرد؟

در مرحله بعد مشخص کنید که میزان کاربرد شما از مخلوط کن چقدر است؟ برخی از مخلوط کن ها دارای موتور ضعیفی هستند که برای کاربرد های گاه و بی گاه و سبک طراحی شده اند. در حالیکه در برخی انواع، موتور هایی بکار رفته است که برای استفاده ممتد طراحی شده است.

 • مخلوط کن با قدرت نیم اسب بخار، مناسب کار های سبک و سرو 50 نوشیدنی در روز
 • مخلوط کن با قدرت بین 1 تا 5/1 اسب بخار، مناسب کار های متوسط و سرو 75 نوشیدنی در روز
 • مخلوط کن با قدرت 2 اسب بخار، برای کار های تا حدی سنگین و سرو 75 تا 100 نوشیدنی در روز
 • مخلوط کن با قدرت بیش از 2 اسب بخار برای کارهای سنگین و سرو بیش از 100 نوشیدنی در روز

به عنوان مثال شما با استفاده از قابلیت تنظیم سرعت در مخلوط کن Vitamix  مدل XL با موتور 2/4 اسب بخار که برای کاربری سنگین و ممتد طراحی شده است می توانید انواع سوپ ها و اسموتی ها را در تعداد بالا و بطور مداوم آماده و سرو کنید.

برخی دیگر از مخلوط کن ها از جمله Vitamix  مدل Quite One دارای قابلیت برنامه ریزی و تنظیم زمان و سرعت می باشند که به شما این امکان را می دهد تا به امورات دیگری رسیدگی کنید و دستگاه طبق برنامه و زمان بندی تنظیم شده کار و به طور اتوماتیک متوقف گردد. پس مخلوط کن های برنامه پذیر برای مکان هایی مناسب است که بارمن با حجم بالای مشتری مواجه هست و نیاز دارد تا در آن واحد به چندین مورد رسیدگی و نظارت داشته باشد.

انتخاب پارچ مناسب

هر مخلوط کن، پارچ اختصاصی خود را دارد. انواع پارچ ها در عین مشابهت هایی، تفاوت های گاه ریز و در عین حال بسیار زیادی با همدیگر دارند. لذا با توجه به اولویت های کاری شما، انتخاب های مختلفی در مورد پارچ ها در اختیارتان قرار دارد.

 • جنس پارچ

نسبت به حجم استفاده از دستگاه و دوام مورد نظرتان، جنس پارچ می تواند استیل، شیشه یا پلی کربنات باشد.

پارچ های استیل دوام بالایی دارند و به راحتی شسته می شوند و مواد با دماهای مختلف را می توانند مخلوط کنند. اما به دلیل شفاف نبودن، داخل آن قابل دیده شدن نیست.

پارچ های پلی کربنات، پارچ های نشکن هستند اما در همان حال به دلیل اینکه در ساخت بدنه آن از BPA استفاده شده، نمی توان برای مخلوط کردن غذاها و نوشیدنی های داغ و گرم از آن ها استفاده کرد.

در نهایت اگر مایلید انواع مواد با دماهای متفاوت را مخلوط کنید و در عین حال شاهد روند کار در داخل مخلوط کن باشید پارچ شیشه ای و یا کوپلی استر مناسب ترین گزینه در اختیار می باشند.

 • حجم پارچ

اگر قصد دارید در هر سری کار با مخلوط کن حجم کمی از مواد را مخلوط کنید، پارچ های با حجم کم (4/1 لیتر) انتخاب مناسبی برای تهیه موردی اسموتی ها و سوپ های شماست. اما اگر با مراجعه حجم بالای مشتری مواجه هستید و بایستی حجم بالایی از یک نوشیدنی مشخصی را در هر بار مخلوط کردن آماده کنید ، پارچ های با حجم 2 تا 3 لیتر گزینه مناسب شماست.

البته پارچ های با ظرفیت تا 8 لیتر نیز وجود دارد که برای کسب و کارهای متعارف گزینه بسیار حجیم و نتیجتا یک انتخاب نامتناسب است.

 • دسته پارچ

اکثر پارچ ها دسته دار هستند که برداشتن و جابجایی آن را تسهیل می کند. اما در برخی از پارچ های باریک تر، دسته با هدف کوچک تر کردن ابعاد دستگاه و یا برای راحت تر کردن شستشوی پارچ حذف می شود.

 • قابلیت روی هم قرار گرفتن پارچ ها

اگر شرایط کسب و کار شما به گونه ای ست که به بیش از یک مخلوط کن نیاز دارید، می توانید به جای خرید مخلوط کن های متعدد از یک پایه مخلوط کن و تعدادی پارچ که قابلیت روی هم قرار گرفتن دارند، استفاده کنید و بدین وسیله از فضای محیط کارتان به طور بهینه استفاده کنید.

 • مدرج بودن پارچ

بر روی برخی از پارچ ها درجه بندی هایی بر مبنای میلی متر و یا اونس درج گردیده است که به کمک آن می توان مقادیر نسبتا دقیق و مشخص مواد را بر اساس دستور تهیه، به نوشیدنی افزود.

کنترلرها

بسته به نوع مخلوط کنی که انتخاب می کنید، چند گزینه برای نوع کنترلر آنها وجود خواهد داشت. برخی بلندرها قابل برنامه ریزی بوده و دارای صفحات لمسی می باشند، برخی دیگر به صورت الکترونیکی کنترل می شوند و در نهایت برخی دیگر همچنان از کلیدهای شستی قدیمی بهره می برند. هرکدام از این کنترلرها دارای نکات مثبت و منفی می باشند.

 • کلیدهای شستی: بلندرهایی که از این کنترلرها استفاده می کنند برای مواردی که کنترل دقیق فرایند مخلوط کردن امری غیر ضروری است، گزینه های مناسب و در عین حال مقرون به صرفه ای می باشند.
 • الکترونیک: در صورتی که زمان و سرعت، پارامترهای مهمی در فرآیند مخلوط کردن می باشند، بلندرهای با کنترلر الکترونیک مناسب ترین گزینه می باشند. این بلندرها امکانات متعددی برای کنترل ارائه می کنند که طبیعتا قیمت آنها را افزایش می دهد.
 • برنامه پذیر: مخلوط کن های برنامه پذیر اغلب در محیط هایی کاربرد دارند که دستورهای تهیه به دفعات در طی روز تکرار می گردند. این بلندرها کنترل دقیقی بر زمان و سرعت فرآیند اعمال می کنند که می تواند در حافظه دستگاه ذخیره و بارها صرفا با فشردن یک دکمه تکرار گردد که صرفه جویی در زمان آماده شدن سفارش و رضایتمندی مشتریان را به دنبال خواهد داشت. البته ناگفته پیداست که این ویژگی های برجسته این بلندرها را به گران ترین نوع مخلوط کن ها تبدیل می کند.

پس سعی کنید با درک درست شرایط محیط کار بلندر، انتخاب هوشمندانه ای داشته باشید. به طور مثال، بلندر Vitamix 10198  با کنترلر الکترونیک یکی از گزینه های مناسب برای اکثر محیط های کاری می باشد. شما با پرداخت مبلغ نه چندان زیاد، امکان تنظیم سرعت بین 6 گزینه و ظرفیت قابل قبولی در اختیار خواهید داشت.

صدا

در اکثر محیط های کار، گرفتن سفارش یک اسموتی همراه با صدای کابوس وار خرد شدن یخ در داخل پارچ  مخلوط کن می باشد به همین دلیل ویژگی کم صدایی بلندر و یا داشتن کاور صداگیر گزینه ایست که به سختی می توان از آن چشم پوشی کرد. کاورهای پلی کربنات با اینکه در هنگام کار سهولت دسترسی به پارچ را کاهش می دهد در عین حال با کاهش چشم گیر صدای مخلوط کن منجر به حفظ آرامش محیط برای مشتریان و افزایش رضایتمندی آنان می گردد که مهم ترین مسئله در هر رستوران و کافه ای می باشد.

نگهداری و نظافت

تصور عمومی از شستشوی پارچ مخلوط کن یک کار عذاب آور است. این ذهنیت ناخوشایند ما را به انتخاب گزینه های دیگری سوق می دهد از جمله استفاده از پارچ هایی که تیغه، پارو و شفت آن را، می توان از هم جدا و پس از شستشو، مجددا سرهم بندی کرد. گزینه دیگری که می توان از آن استفاده کرد، پارچ شور ها هستند.

خلاصه اینکه در انتخاب بلندر مهم ترین پارامترها نوع کسب و کار شما، حجم مشتری تان و سلیقه آنها می باشد. از صرف مبالغ زیاد برای خرید مخلوط کن های خاص بپرهیزید هرچند پرداخت مقداری بیشتر برای دستگاه هایی که در وقت شما صرفه جویی می کند و سود بیشتری نصیبتان می کند، راه دوری نمی رود.

ما در بازرگانی جهان تجهیز آماده ارائه مشاوره جهت انتخاب مناسب ترین گزینه ها برای کسب و کار شما هستیم. پس آگاهانه انتخاب کنید و حالشو ببرید